Kaubabetooni valmistamiseks on nüüd turul uus kliimasõbralikum tsement

Komposiittsement, on uus tsemendimark, mille Kunda Nordic Tsement tänavu kevadel turule tõi. Tegemist on põlevkivituhktsemendiga, mis on kliimasõbralikum, sest selle tootmise süsinikujalajälg on väiksem. Uue tsemendimargi laboratoorsete katsetega tegi HC Betoon algust juba tänavu jaanuarikuus. Nüüdseks on kvaliteedinäitajad paigas ja kaubabetooni valmistamiseks on seda tsementi alates aprillikuust kasutatud.

Eestis on Kunda Nordic Tsement põlevkivi tolmpõletuse tuhka edukalt tsemendi koostisosana kasutanud aastakümneid.  Uue tsemendimargi kasutuselevõtt on tingitud eelkõige tõsiasjast, et Eesti Energia vahetas tolmpõletuskatlad välja keevkivikatelde vastu ning keevkivikatelde tuhka ei oldud siiani tsemendi sidusainena kasutatud. Nüüd on keevkivikatelde tuhk tsemendi koostisosana sertifitseeritud ning uus tsement standardtähistusega CEM II/A-M (T-L) 42,5R on alates tänavu aprillikuust turul saadaval. 

„Koostöös Kunda Nordic Tsemendiga sai tsemendi retseptis tehtud mõningaid korrektuure, kuid üldjoontes on selle algne koostis osutunud sobilikuks. Täiendavat uurimist vajab veel komposiittsemendiga valmistatud betoonide ilmastikukindlus, kuid see on pikaajaline protsess,“ sõnas HC Betooni kvaliteedijuht Mikk Rõõmusoks. 

„Mis puudutab aga toote kliimasõbralikkust, siis hetkel huvitab meie kliente siiski ehitusmaterjali võimalikult odav hind. Ilmselt on see vaid lähiaja küsimus, kui keskkonnateema tõuseb ka meil rohkem fookusesse. HC Betoon on koostöös Kunda Nordic Tsemendiga selleks juba valmis,“ jätkas Rõõmusoks.

Lisaks tsemendi vahesaadusele - portlandtsemendi klinkrile, kasutatakse uues komposiittsemendis lubjakivi ja Narva Elektrijaamade keevkivikatla tuhka, mis muidu läheks tuhaväljadele ladustamisele. Lisandite kasutamine tsemendis aitab vähendada klinkritootmise energiamahukust, mille tulemusel väheneb toote CO2 jalajälg.